A legendás Krugerrand arany misztikuma az afrikai történelemből ered. 1967-ben kezdték meg a verését a Dél-Afrikai Köztársaságban azzal a céllal, hogy értékesítsék az országban bányászott aranyat. Ez volt az első modern, egy unciás befektetési érme. Névértéke nincs, mégis hivatalos fizetőeszköz: az ország jegybankja mindennap közzéteszi az árfolyamát az aktuális aranyár alapján. 1980-tól kisebb méreteket is bevezettek. A verde (South African Mint) állítása szerint 60 millió darabot készítettek, több van belőlük a világon, mint a többi befektetési arany érméből összesen. Az arany a világ egyik legnagyobb nemesfémfeldolgozójától, a Rand Refinery-től származik, amely az LBMA öt döntőbírójának (referee) egyike - ez az öt cég (köztük az Argor-Heraeus és a PAMP) segít a "Good Delivery" minősítések elbírálásában.
A Krugerrand varázsát az is növelte, hogy 1986-tól 1999-ig az apartheid rendszer elleni embargó miatt az USA és az Európai Unió országai – más dél-afrikai árukkal együtt – tiltották az érmék behozatalát. Az addig domináns Krugerrand hatalmas piacvesztése miatt tudtak teret nyerni és megerősödni az amerikai és brit befektetési aranyak, rossz nyelvek szerint ez volt a cél…
Az érme neve onnan ered, hogy előlapján Paul Kruger (1825-1904) hadvezér és államférfi, az angolok elleni búr ellenállás szimbolikus alakja, a Dél-Afrikai Köztársaság (Transvaal) elnöke látható. A balra néző portrét berlini művész, Otto Schulz tervezte az 1892-es első búr pénzérmékre. A hátlapot az ország egyik őshonos állata, a springbok-antilop motívuma díszíti, amely szintén nem mai tervezésű, Coert Steynberg készítette korábbi (még angol királyi) 5-shillinges, később fél- és egyfontos pénzérmék számára.
A Rand név hegyvonulatot, hegygerincet jelent (angolul ridge), és a Witwatersrand-ra utal, arra az ásványkincsekben gazdag hegységre, amelyből állítólag a világon valaha kitermelt arany 40%-a származik.
A Krugerrand érmék 916,7/1000 finomságúak, vagyis az ékszereknél használt mértékegységgel 22 karátosak. Egy 1 unciás érmében természetesen megvan a 31,1 gramm színarany, de 8,43 gramm rézzel ötvözték. Ennek előnye a színarany érmékkel szemben a tartósság, az érmék kevésbe kopnak, karcolódnak.
Nem tévesztendő össze a Krugerrand - minden hasonlósága ellenére sem - az arany Rand pénzérmékkel. A Randot (ZAR) az 1910-ben egyesített, majd 1931-ben Nagy-Britanniától gyakorlatilag függetlenné vált Dél-Afrikai Köztársaság saját pénzeként vezették be az angol font helyett 1961-ben. Az árfolyamát 2 Rand = 1 font arányban rögzítették.
Az 1961-től 1983-ig vert arany 1 és 2 Rand szintén 917 ezrelékes aranyból készült, 3,66 gramm illetve 7,32 gramm színarany-tartalommal. A Rand arany pénzérmék előlapját a Krugerrandéval megegyező antilop-motívum díszíti, mások a feliratok, és látható a névérték (1R, 2R). A hátlapon a holland Jan van Riebeeck (1619-1677) arcképe látható, aki Fokváros alapítója, és Fokföld tartomány első kormányzója volt. Az arcmás körül az egyesült állam jelmondata olvasható angol és afrikaans nyelven: "UNITY IS STRENGTH - EENDRAG MAAK MAG" (egységben az erő).
Az arany érme 50. jubileumára ezüstből és platinából is készítettek Krugerrand érméket, az aranyéval azonos motívumokkal, elsősorban gyűjtők részére, magas árszinten. Ez annyira beválhatott, hogy 2018-ban megkezdték a befektetési célú ezüst érmék kiadását. Ezek egyedileg, érmekapszulában, vagy 25 db-os verdei tubusokban rendelhetők.