Az érmék mellett a befektetési arany másik „megjelenési formája” az aranyrúd, vagy aranytömb.
Gyártásmódjuk alapján öntött (cast) vagy vert (minted) tömböket különböztetünk meg. Előbbiek készítésekor a folyékony aranyat formákba öntik, majd a megszilárdulásukkor kiveszik. Ezek felülete (különösen az oldalai) általában egyenetlenek. A verdei eljárással főleg kisebb tömbök készülnek, amelyeket megfelelő vastagságúra hengerelt aranyrúdból (lemezből) géppel vágnak méretre, és préselnek a kívánt alakúra és mintázatúra.
Tradicionálisan a világon számtalan formában és méretben készültek és készülnek ma is befektetési aranytermékek, mint pl. a jobboldalt látható kínai hajó alakú, és tajvani ovális tömb. Az elvárt finomság mindenhol a 995 és 999,9 ezrelék között van.A nemzetközi kereskedelem szabványosítási törekvései miatt ma már a kilós tömbök a legelterjedtebbek. A lapos, 110-120 mm hosszú és 8-10 mm vastag „Kilobar” a 60-as évek óta kereskedelmi szokvánnyá vált, jól tárolható, egymásra pakolható (ez is fontos szempont, ahol sok van belőle). Elterjedtek a kisebb decimális mértékegységű rudak is, 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 100 g, 250 g és 500 g tömegválasztékban.
Európában leggyakrabban a svájci Argor-Heraeus cég, és az osztrák állami pénzverde, a Münze Österreich lapkáival és rudai fordulnak elő. A két cég között tulajdonosi összefonódás is van. Előbbi szabadalma a kinebar® néven futó hologramos jelölési és díszítési technológia, amelyet főleg a nagyközönség által vásárolt, kisebb lapkáknál alkalmaznak. Ezeket gyakran a termék adatait és sorszámát is feltüntető, bankkártya méretű kemény műanyag tokba csomagolják, a hologram lehet a jobbra látható AH cégjelzés, vagy az osztrák verde lovas védjegye. Találkozhatunk még a világ egyik legnagyobb nemesfém- feldolgozó cége, az Umicore, vagy a svájci Valcambi SA termékeivel is.
Megérdemelnek néhány szót az ausztrál Perth Mint aranyrudai, amelyek a verde hattyús emblémájával, hátlapjukon kenguru-mintázattal a kategóriájuk talán legszebb termékei.
A világon nagy presztízzsel bírnak a Krugerrand aranyakat is előállító dél-afrikai RAND Refinery fimomító termékei. Ez a cég nemcsak hogy Good Delivery minősítésű, hanem - az Argor-Heraeus mellett - a minősítést odaítélő öttagú testület egyik tagja is!
A Valcambi cég 2011 óta gyártott, szabadalmaztatott újdonsága a CombiBar™, az 50x1, 20x1, vagy 10x1 grammos perforált aranylap, amely a perforációk mentén tetszés szerint osztható, tördelhető, mint egy tábla csokoládé. A cég több forgalmazó részére is készíti egyedi logóval ellátva ezt a terméket, de az mindenképpen Valcambi gyártmány.
Előnye, hogy az 50 grammos „egybe-rúd” árához képest alig pár százalék felárral kapható, tehát lényegesen olcsóbb, mint 50 darab 1 grammos lapka. Tudni kell róla azonban, hogy a „megtört” rudat a legtöbb kül- és belföldi forgalmazó nem veszik vissza napi áron, csak törtarany-árban számolják be. Ez a termék némileg a szüleink, nagyszüleink által gyakran emlegetett hiperinflációs időszakokat idézi, amikor a papírpénz elértéktelenedése miatt az aranyláncokat vitték a boltba, és grammonként adták el élelmiszerért.
A ritkán mozgatott, nagy összegű tőzsdei ügyletek fedezeteként használt aranytömbök kb. 400 uncia (12,5 kg) tömegűek. Az arany nagy fajsúlya miatt ezek is csak kb. 20 cm hosszúak, és 8 x 5 cm keresztmetszetűek. A „London Good Delivery (LGD)” jelzést alaposan ki kell érdemelniük a gyártóknak, hogy terméküket elfogadják a tőzsdei kereskedelemben. Vicces, ahogy a rosszabb filmekben az ilyen méretű tömböket könnyedén dobálják, majd zsákban viszik a rablók…
Az ausztrál Perth Mint gondozza az N.M.Rotschild & Sons cég által alapított nagy aranytömb-gyűjteményt (Gold Bar Collection), amelybe a „muzeális” értékű régiségek, és az aranytömb-gyártás kellékei mellett a világ szinte összes gyártója által felajánlott tömbök, rudak kaptak helyet. A kiállítás időnként utazik is, ha sok aranytömböt veszünk, talán hozzánk is eljut majd:)
Köszönjük a Gold Bars Worldwide segítségét!