A platina az aranynál 30-szor ritkábban fordul elő a Földön. Egy uncia (31,1g) platina előállításához 10 tonna ércet kell kitermelni és feldolgozni, az arany esetében "csak" hármat.
Ritkasága okozza, hogy kultúránkban a "platina" jelző a csúcsot jelenti: a "platinalemez" nagyobb eladási darabszámot jelent, mint az aranylemez, a "platinakártyát" az aranykártyásnál még fontosabb ügyfél kapja...
A platina nevét a XVII. századi spanyol hódítóktól kapta, akik állítólag először ezüstnek (spanyolul plata) nézték a Dél-Amerikában talált kis rögöket, és "Platina!" = kis (vacak) ezüst felkiáltással dobálták el messzire.
Csak a 18. században jöttek rá, hogy itt egy más fémről (fémcsoportról) van szó. Az orosz cárok igen megkedvelték, és a 19. században sok érmét is verettek belőle. XV. Lajos francia király pedig "királyhoz illő fém"-nek nevezte.
A 19. század elejéig ékszerészeti felhasználása is ritka volt, mivel olvadáspontja lényegesen magasabb az aranyénál és az ezüsténél, és csak ekkor fedezték fel a platina formálásának technológiáját.
Ma a platina világtermelésének 80 %-át Dél-Afrika adja, a maradékot főleg Oroszország, Kanada, és az USA (ilyen sorrendben).
A Holdon állítólag sokkal gyakoribb a platina, mint idelenn. Vannak a Földön olyan lelőhelyek, ahol meteoritból származó platinát termelnek ki.
A platina különleges kémiai tulajdonságai miatt napjainkban a kitermelt mennyiség több, mint felét az ipar fogyasztja el. Elsődleges felhasználási területe az autógyártás: a kipufogógáz káros anyagainak közömbösítését a katalizátorban a méhsejt-szerkezetű (kerámia- vagy fém) magra óriási felületen, leheletvékonyan felvitt néhány gramm platina - valamint palládium, ródium - végzi.
Használják még a platinát gyógyászati eszközökben (pacemakerek, sebészeti eszközök, rákgyógyszerek), LCD-kijelzőkben, legígéretesebb fejlődési területe az üzemanyagcellák gyártása.
A platina tőzsdei termék (ISO kódja XPT), áralakulása éppen az ipari felhasználás miatt szeszélyesebb az aranyénál. 2008. nyarán 1 uncia platina tőzsdei ára 2000 US dollár volt. A gazdasági válság hatására a gépjárműtermelés a felére zuhant, a lecsökkent ipari kereslet miatt a platina ára is 800 dollárra esett. Ma (2022. elején) 970 dollár körüli az ár.
Sokan spekulálnak arra, hogy a platina a válság lecsengése után újabb lendületet vesz. Ezt az ipar mellett Kína és India gyorsan városiasodó és vagyonosodó lakosságának ékszerek iránti éhsége is fokozhatja.